Jak vybrat správnou velikost bot

Nesprávný výběr velikosti a šířky bot mohou velmi negativně ovlivnit výkon bruslaře a dokonce mu způsobit zranění a znemožnit jeho sport nadále provozovat. Je proto vhodné vzít v úvahu níže uvedená doporučení pro to, aby Vám nové boty opravdu perfektně sedly.


Jedním z nejčastějších omylů bruslaře je, že rozměr bruslařských bot, které potřebuje, je stejný jako rozměr bot, ve kterých běžně chodí po ulici. Stejně tak jako se liší kvalita výrobků různých výrobců, liší se také jejich rozměrová stupnice. Proto doporučujeme seznámit se co nejpečlivěji s rozměrovým schématem produktů Riedell.

 

Jak změřit délku chodidla doma
Pokud chcete změřit velikost nohy doma, postupujte podle následující rady: postavte se na papír a pomocí pravoúhlého trojúhleníku nebo pravítka označte nejdelší vzdálenosti - špičku nejdelšího prstu a konec paty. Tuto vzdálenost změřte, nic nepřidávejte, tabulka velikostí i on-line kalkulátor již počítají s potřebným nadměrkem. Šířku nohy zjistíme změřením obvodu nohy v jejím nejširším místě - v místě kloubů.

 

Riedell:
Pro stanovení velikosti boty (brusle) použijte on-line kalkulátor.

Zadejte do kalkulátoru:
Délku chodidla v centimetrech (Length in centimeters)
Obvod plosky nohy v centimetrech (Circuference in centimeters)
Pohlaví (Gender - male=muž, female=žena)
Kliknutím na tlačítko "Calculate" kalkulátor vypočítá potřebnou velikost i šířku (AAA, AA, A, B, C, D)

Pozor:  Černé pánské a chlapecké modely v dospelých velikostech (od vel.4) jsou oproti dámským bílým botám posunuty o 1/2 číla směrem nahoru (vel. 4 černá tedy odpovídá vel. 4 1/2 bíléVelikost


Vypočítanou velikost zkontolujte v tabulce velikostí (pro bílé dámské broty), šířku porovnejte s tabulkou šířek Riedell  (tabulka je v palcích)

 

Risport:
Délku chodidla porovnejte s  tabulkou velikostí a šířek Risport . Stanovenou velikost považujte za orientační, boty je vždy třeba zkoušet!

 

Graf:
Délku chodidla porovnejte s tabulkou velikostí Graf. Stanovenou velikost považujte za orientační, boty je vždy třeba zkoušet!

 

Důležité upozornění:

Správnou padnoucí bruslařské boty nelze určit, aniž by byly boty zašněrovány. Teprve po kompletním zašněrování se chodidlo dostane do správné polohy. U malých dětí nejprve otestujeme dostatečnou délku boty vložením ukazováku za patu sportovce (v rozšněrovaném stavu). Pokud není možné ukazovák za patu vložit, je bota příliš krátká nebo úzká, pokud lze ukazovákem volně pohybovat, je bota příliš dlouhá. Délku boty bot lze prověřit vyjmutím stélky a porovnámím s délkou chodidla bruslaře. Nadměrek by neměl být větší než 1cm. Představa, že je vhodné koupit bruslařské boty trošku větší a časem do nich dorůst, je zcela chybná. Boty, které jsou větší, nemohou zajistit potřebnou podporu chodidla, jsou nejen nepohodlné a negativně ovliňují výkon bruslaře, ale mohou způsobit i zranění.

 

Při zkoušení obě boty zašněrujte obvyklým způsobem, jedině tak lze prověřit opravdu stabilní a komfortní usazení boty na nohu.

Délka: chodidlo musí pohodlně spočinout v celé délce, v místě špičky ani paty nesmí bota tlačit.

Celek: prostor pro klouby prstů nohy musí být dostatečně vysoký, ale zároveň musí být zajištěna dobrá podpora klenby chodidla.

Pata: zadní část boty musí zajistit opravdu pohodlné usazení paty chodidla a tím možnost maximální ovladatelnosti bruslí.

Kotník: bota musí v horní části dokonale obalit kotník a dolní část holeně nohy, tak aby bota byla pevně usazena na noze.

Prsty: ujistěte se, že prsty nohou mají uvnitř boty tolik prostoru, abyste jimi mohli lehce pohybovat.

Šířka: chodidla by se měla lehce dotýkat vnitřku boty, avšak není přípustné, aby chodidla klouzala uvnitř boty ze strany na stranu. Pokud tomu tak je, pak jsou boty příliš široké a je nutné vybrat užší. Spolehlivý způsob jak rozpoznat vyhovující šířku boty je její šněrování. Pokud jsou po zašněrování boty v celé výšce okraje šněrování velmi blízko u sebe, pak je bota pro Vaše chodidlo příliš široká. Jestliže je prostor mezi okraji po sešněrování zřetelně příliš široký, pak je bota příliš úzká.

 

Kontakt

Dagmar Toulova Prodejna:
Kladenská 405/48
160 00 Praha 6
Česká Republika

Otevírací doba:
Pondělí - Pátek po telefonické dohodě
Po dobu COVID-19 restrikcí prosím VŽDY volejte předem!


+420 607 511 267

č.ú. CZK: 294938765/0300
CZ2203000000000294938765

IBAN EUR: CZ0803000000000260876885
dagmar.toula@gmail.com IČO: 4925 0302
DIČ: CZ7454060064